Sanayide Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm İle Gelişen Ve Yenilenen Sanayi... 

Sanayide itici güç görevini üstlenen dijital dönüşüm, büyük küçük tüm işletmelerin geleceğe hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağlamasında önemli rol oynuyor. Doğru uygulandığı taktirde, verimlilik artışı ve rekabet avantajı ile rakiplerini geride bırakmak isteyen işletmeleri hedefine ulaştırıyor.

Dijitalleşme bir şirket için hem içeride hem de dışarıda dönüşüm demektir. Bir şirketin dijital dönüşümde başarılı olabilmesi için de bazı kabiliyetlerini geliştirmesi gerekir. İyi bir yol haritası hazırlamak dijital dönüşüm öncesi ilk adımdır. Üst yönetimin dijital dönüşüm sürecini desteklemesi ise son derece önemlidir. Şirketin stratejik amaçları ve kurumsal stratejisi birlikte hareket etmeli ve yeni iş modelleri geliştirilerek dijital dönüşüm hedeflenmelidir.

Sanayide Dijital Dönüşüm Nedir?

Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0 ardından Endüstri 4.0 yaklaşımı ile sanayileşmenin dördüncü aşamasına geçildi. Elektronik ve bilgi teknolojilerine dayalı Endüstri 3.0 sonrası dijital dönüşüm dinamikleri kapsamında geleceğin akıllı üretim ekonomisi ortaya çıktı. Sektörde küresel rekabette bir adım önde olmak isteyen işletmeler sanayide dijital dönüşüme girdi. Akıllı robotlar ve yapay zeka sistemleri ile birlikte bilgi alışverişini sağlayan internet nesneleri için tasarımcı, yazılımcı ve uygulayıcı uzmanları kadrosuna dahil etti. Üretim ve dağıtım süreçlerinden Ar-Ge, satış pazarlama ve yönetim sürecine kadar her aşamada fark katan bir ekiple çalışmaya başladı.

Günümüz dijital dönüşüm teknoloji verilerine göre 2020 yılına kadar yaklaşık 50 milyar cihaz birbiri ile iletişim halinde olacak.

Sanayide dijital dönüşüm sürecinin güçlenmesinde teknolojik çözüm sağlayan tedarikçilerle üretimde teknolojiyi kullanan firmaların bir araya gelmesi önemli. Bu aşamada dijital dönüşüm merkezleri devreye giriyor. 

Dijital Dönüşüm Merkezleri

Dijital dönüşümü hızlandırmayı amaçlayan dijital dönüşüm merkezinin ilki Model Fabrika 1 Aralık 2018'de Ankara Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. Merkez, Ankara Sanayi Odası 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteği ile kuruldu. Dijital dönüşüm merkezi ile yalın üretim ve sanayide dijital dönüşüme ilişkin birçok teorik kavram pratiğe dönüşecek. Sanayiciler dijital dönüşüm merkezinde teoride olanları yaparak ve uygulayarak öğrenecek ve öğrendiklerini kendi fabrikalarındaki iş süreçlerine yansıtabilecek.

Dijital dönüşüm merkezleri, dijital dönüşüm kararı almış firmaların süreci ilerletmeleri ve yönetmelerinde yardımcı olacak. Gerçek üretim ortamında sanayiciler deneyimsel öğrenme teknikleri ile operasyonel anlamda mükemmeliyet ilkelerini öğrenecek. Hata yapma endişesinin yaşanmadığı bir üretim ortamında enerji kaynakları, zaman, hammadde ve malzemeleri en verimli şekilde nasıl kullanabileceğini uygulamalı olarak görecek. Rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen dijital dönüşüm merkezleri, aynı zamanda eğitim ve danışmanlık hizmeti vererek süreci ilerletme ve yönetmede işletmeleri destekleyecek.

Ankara Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi - Model Fabrika, Ankara ve yakın çevredeki üretim ve sanayi firmalarında ve KOBİ'lerde dijital dönüşümü hızlandırarak verimliliği arttırmayı hedefliyor. Ankara'dan sonra Bursa, İzmir, Gaziantep, Mersin, Kayseri ve Konya da dijital dönüşüm merkezi açılacak iller arasında yer alıyor. 

Sanayide Dijital Dönüşüm Neden Önemli?

Endüstri 4.0 devrimi dünyada uzay, savunma ve otomotiv sektörü başta olmak üzere; kimya, mühendislik, elektronik, kağıt ve ambalaj, imalat sanayi, inşaat, orman ürünleri, metaller, taşımacılık ve lojistik sektörlerini etkiledi. Türkiye'de ilk etkilenecek sektörler arasında ise otomotiv ve otomotiv yan sanayi, makine, beyaz eşya, gıda ve içecek, tekstil ve kimya sektörü geliyor.

Dijital dönüşüm dinamiklerinin devreye girdiği Endüstri 4.0 devrimi, dijital dönüşümün sağladığı avantajlardan faydalanmak isteyen şirketlerden özel bilgi ve becerilerinin olmasını bekliyor. Şirketler kendi işlemlerinin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan know-how teknolojisine ihtiyaç duyuyor. 

Dijital dönüşüm avantajları;

  • Dijital dönüşüm rekabette avantaj sağlıyor.
  • Kar marjı ve karlılık noktasında firmaların nefes almasını sağlıyor.
  • Sürdürülebilir karlılık için firmalara farkındalık ve çeviklik kazandırıyor.
  • Doğru hedef kitlesine hızlı ve efektif erişim sağlıyor.
  • Firmaların daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmelerinde önemli rol oynuyor.
  • Başarı ve kar payının arttırılmasında tek yol olarak gösteriliyor.
  • Müşteri memnuniyeti ve buna bağlı olarak müşteri sadakati için firmalar dijital dönüşüm istiyor.
  • Dijital dönüşümle çalışanlar daha verimli ve hızlı çalışıyor.
  • Müşteriye ulaşmak kolaylaştığından çift yönlü iletişimle arz talep daha kolay hale geliyor.

Dijital dönüşüm için bir firmanın teknoloji merkezli yatırım planları yapması ve dijital dönüşüm sürecini başlatarak başta üst yönetim olmak üzere tüm çalışanlarla birlikte bu sürece dahil olması son derece önemlidir.

Endustri4.0 DijitalDonusum

Bu Yazıyı Paylaşın